Fiat punto

 

Fiat Punto

Fiat Punto – samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez włoską markę FIAT w latach 1993 – 2018. Do maja 2013 roku sprzedano na całym świecie prawie dziewięć milionów egzemplarzy Punto.  

Fiat Punto I

Fiat Punto I został po raz pierwszy zaprezentowany we wrześniu 1993 roku

Samochód został zbudowany na płycie podłogowej dzielonej z Lancią Ypsilon oraz Fiatem Barchetta. Sylwetką nadwozia zaprojektował Giorgetto Giugiaro.

W 1995 roku pojazd otrzymał tytuł Samochodu Roku.

Wyprodukowano łącznie 3,429 miliona sztuk Punto I generacji. 

Punto GT

Dostępna była usportowiona wersja Punto I wyposażona w turbodoładowany silnik 1.4 o mocy 136 KM, który pozwalał na rozwinięcie maksymalnej prędkości ponad 200 km/h i przyśpieszający do pierwszych 100 km/h w 7,9 sekundy. 

Punto Cabrio 

Klienci mogli również zamówić wersję kabriolet zaprojektowaną przez Bertone. Pojazd posiadał elektrycznie składany dach (w wersjach SX i ELX) i był wówczas jednym z najtańszych samochodów tego typu na świecie. Od kwietnia 1994 do czerwca 1999 roku wyprodukowano około 55 000 egzemplarzy modelu 

Fiat Punto II

Fiat Punto II został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 1999 roku.

Pojazd został opracowany zgodnie z ówczesną filozofią marki zwaną 6x2 oznaczającą, że pojazd skonstruowany ma być tak aby jedna płyta podłogowa i struktura nadwozia służyła dwóm modelem z rzędu, produkowanym przez 6 lat każdy. Dlatego zmiany ograniczone zostały do elementów stylizacji pojazdu zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przy okazji premiery pojazdu zaprezentowano również prototypowego Fiata Wish, z nadwoziem podobnym do tego zastosowanego w Peugeocie 206 CC. Model ten został stworzony przez Pinifarinę dla uczczenia stulecia marki Fiat. W 2001 roku wprowadzono na rynek wersje z bezstopniową przekładnią CVT. Wyprodukowano łącznie 2,96 miliona Punto II generacji  

LiftingW 2003 roku auto przeszło facelifting. Zmieniony został m.in. pas przedni w którym zastosowano m.in. nowe reflektory, atrapę chłodnicy oraz zderzaki, a także inne światła tylne. Przy okazji liftingu wprowadzono nowy silnik benzynowy o pojemności 1.4 16V i mocy 95 KM, a także silnik wysokoprężny o pojemności 1.3 l wykonany w technologii Multijet i mocy 70 KM. Wersję HGT wzbogaciła również odmiana z silnikiem diesla 1.9 Multijet 8v o mocy 100 KM (74 kW) przy 4000 obr/min rozpędzający punto w 9,6s 0–100 km/h. Punto HGT Dostępna była także usportowiona wersja pojazdu oznaczona jako HGT. Wyposażono ją w silnik o pojemności 1,8 litra znanym z m.in. Fiata Brachetta. Posiada on moc 131 KM i rozpędza samochód do pierwszych 100 km/h w 8,6 sekundy, natomiast prędkość maksymalna wynosi 205 km/h. Zawieszenie pojazdu zostało usztywnione względem podstawowych odmian, zmieniła się także nieco stylizacja zewnętrzna samochodu. Wyposażenie względem innych odmian było dość bogate, obejmowało m.in. 4 poduszki powietrzne, wspomaganie układu kierowniczego, centralny zamek, elektrycznie regulowane szyby przednie, ABS, a także felgi aluminiowe i klimatyzacje manualną. Opcjonalnie mogliśmy zakupić m.in. elektrycznie otwierany dach czy nawet system nawigacji satelitarnejPunto Classic W 2007 roku pomimo pojawienia się nowej generacji Punto, wznowiono produkcję drugiej generacji pojazdu. Samochód został przeznaczony na wschodzące rynki, gdzie był sprzedawany pod nazwą Punto Classic równolegle z nowym modelem. Produkcję samochodu zakończono definitywnie w listopadzie 2010 rokuZastava 10 Od października 2005 roku pojazd produkowany był na zasadach licencji przez serbskie zakłady Zastava w Kragujevacu, jako Zastava 10. W związku z pracami modernizacyjnymi w zakładzie produkcyjnym Zastavy produkcję modelu zakończono w listopadzie 2008 roku. 30 marca 2009 roku po zakończeniu pierwszego etapu modernizacji zakładów, rozpoczęto ponowną produkcję pojazdu pod marką Fiat. 25 marca 2011 roku zakończono produkcję pojazdu W 2013 roku z powodu dużego zainteresowania modelem na Bałkanach ponownie rozpoczęto produkcję pojazdu 




Fiat Grande Punto

Fiat Grande Punto został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w 2005 roku.

Samochód został zbudowany jako pierwszy na platformie GM Fiat SCCS, dzielonej m.in. z Oplem Corsą D. Stylistyka nadwozia zaprojektowana została przez włoskie studio stylistyczne Italdesign pod wodzą Giorgetto Giugiaro przy współpracy z Centro Stile Fiat. Model, wyglądem nawiązuje do historii włoskiej motoryzacji, m.in. przednimi reflektorami podobnymi do tych wykorzystywanych w modelach Maserati, a także wąskimi tylnymi światłami umieszczonymi w słupkach podobnie jak w poprzednich generacjach pojazdu. Początkowo pojazd oferowany był jako 3-drzwiowy hatchback. W 2006 roku na rynek wprowadzono wersję 5-drzwiową pojazdu.

W 2007 roku zaprezentowano wersję sedan pojazdu oferowaną jako model Linea. W tym samym roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie zadebiutowała również usportowiona wersja pojazdu sprzedawana pod marką Abarth Grande Punto. 

Sprzedaż  Australii Fiat wprowadził do sprzedaży model Grande Punto w lipcu 2006 roku - był to pierwszy Fiat sprzedawany tam od 1989 roku. W 2009 roku samochód wycofano ze sprzedaży ze względu na niską sprzedaż, aczkolwiek samochód powrócił do niej w 2013 roku. We wrześniu 2015 roku samochód został definitywnie wycofany z tego rynku.

W Meksyku samochód debiutował w listopadzie 2006 roku. W gamie producenta pojazd znalazł się na Fiatem Palio. Początkowo był sprzedawany tylko z silnikiem 1.4 16V z 6 biegową manualną skrzynią biegów i w dwóch wersjach wyposażenia Dynamic oraz Sport. W grudniu 2007 roku zadebiutował również silnik 1.4 T-Jet. W Chile i na Dominikanie samochód debiutował zarówno w wersjach benzynowych jak i wysokoprężnych. W 2006 roku samochód trafił do sprzedaży także w Południowej Afryce.

Na rynki Ameryki Południowej trafiło w sierpniu 2007 roku Grande Punto (pod nazwą Punto) produkowane w Brazylii. Poziom wyposażenia aut z zakresu bezpieczeństwa jednak został obniżony wobec tego z Włoskich aut. Poduszki powietrzne i ABS są opcjonalne w tańszych wersjach wyposażenia. W Brazylii dostępna była tylko wersja pięciodrzwiowa. Samochody te wyposażone zostały w niedostępne u nas silniki 1.4 8V o mocy 85 KM i 1.8 o mocy 115 KM. Z czasem debiutowały również silniki 1.4 T-Jet o mocy 120 KM czy też silniki 1.6 i 1.8 z serii e-TorQ Wszystkie silniki poza 1.4 T-Jet są na tamtejszym rynku typu flexi-fuel.

W Indiach samochód został zaprezentowany w styczniu 2008 roku, natomiast sprzedaż rozpoczęła się dopiero w czerwcu 2009 roku. Grande Punto na rynek Indyjski jest produkowane przez spółkę oint venture Fiat Tata Motors, Fiat India Automobiles. 

Koniec produkcji i następcaW połowie 2009 roku zaprezentowana została gruntowanie zmodernizowana odmiana pojazdu. Fiat chcąc podkreślić duży sukces zmian, zmienił nazwę oferowanego modelu z Grande Punto na Punto EvO. Fiat Grande Punto oferowany był nadal w sprzedaży jako uzupełnienie oferty marki, jednak w ograniczonej ofercie silnikowej i wyposażeniowej, w stosunku do lat poprzednich. Produkcję zakończono definitywnie w 2012 roku 



Fiat Punto Evo


Fiat Punto Evo został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2009 roku.

Punto Evo to model Grande Punto po liftingu, którego nazwa została zmieniona na Punto Evo. W stosunku do modelu Grande Punto, auto otrzymało zupełnie nowy przód. Zmienione zostały m.in. przednie i tylne reflektory, zderzaki oraz atrapa chłodnicy. Zastosowano także nowy wzór deski rozdzielczej, która wyposażona została w nowe zegary, siedzenia oraz oprzyrządowanie, a także wprowadzono nowe jednostki napędowe spełniające normy emisji spalin Euro 5. W 2010 roku wprowadzono do sprzedaży usportowioną wersję Abarth Punto Evo, która była oferowana ze 165 KM doładowanym silnikiem, wykonanym w technologii MultiAir, lub w wzmocnionej wersji (EsseEsse), w której silnik wzmocniono do 180 KM. 

Wersje wyposażeniowe

  • Fresh
  • Active
  • Estiva
  • Estiva Blue&Me
  • Dynamic
  • Emotion
  • Energy

Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje m.in. 3 poduszki powietrzne, system ABS, elektryczne sterowanie szyb przednich, komputer pokładowy oraz wspomaganie kierownicy. W zależności od wyboru wersji wyposażeniowej, pojazd opcjonalnie wyposażyć można m.in. w zamek centralny sterowany pilotem, klimatyzację oraz podgrzewane i elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne z czujnikiem temperatury, światła przeciwmgłowe, skórzaną kierownicę i gałkę dźwigni zmiany biegów, radioodtwarzacz CD/MP3, system Blue&Me, dwustrefową klimatyzację automatyczną, czujniki parkowania, system ESP i ASR, system Hi-Fi z subwooferem oraz panoramiczny dach. 






























































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Reksio

Zima 2023

Sierpień 2023r