Reksio

 

Historia

Pierwowzorem Reksia była Trola, suczka foksteriera szorstkowłosego, należąca do scenarzysty serialu.

Pierwszy odcinek serialu, Reksio poliglota, wyprodukowany przez Lechosława Marszałka, miał uboższą grafikę oraz scenografię niż odcinki produkowane w latach 70. Reksio wyglądał inaczej, nosił też obrożę, której w późniejszych odcinkach nie miał. Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka. Nie miały czołówki, informacje o produkcji serialu były wstawiane w określonym momencie na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu produkcja odcinków zwiększyła się ze względu na osiągnięcie przez serial popularności. W tej serii powstały 52 odcinki, kręcone przez następujących reżyserów: Lechosława Marszałka, Józefa Ćwiertnię, Edwarda Wątora, Romualda Kłysa, Mariana Cholerka oraz Halinę Filek-Marszałek. Ostatni odcinek serii, wyprodukowany w roku 1986, nosił tytuł Reksio i mrówki.

W roku 1987 powstał cykl serialu pt. Reksio i ptaki. Nad odcinkami pracowali Ryszard Lepióra, Lechosław Marszałek, Romuald Kłys oraz Andrzej Flettner. Cykl ten ma 13 odcinków. Łącznie wyprodukowano 65 odcinków z przygodami Reksia.

Czas trwania jednego odcinka produkowanego przez jednego reżysera wynosił zazwyczaj 8–10 minut. Wyjątkiem jest trwający 11:50 odcinek pt. Reksio remontuje w reżyserii Lechosława Marszałka.

Istnieje także anglojęzyczna wersja serialu, wyprodukowana przez Village Production, dystrybuowana przez VCI Entertainment Ltd. Muzyka i głosy różnią się od oryginalnych. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako Pios Reks. 

Ciekawostki

  • Bielsku-Białej na placyku pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego znajduje się pomnik Reksia. Piesek zdziwiony patrzy na sąsiadującą z pomnikiem fontannę, wskazując na nią palcem. Został odlany z brązu i waży 130 kg.
  • Wizerunek Reksia i jego filmowych przyjaciół znajduje się na białkach – wyemitowanym we wrześniu 2009 r. dukacie lokalnym Bielska-Białej.
  • Istnieje też angielska wersja Reksia, która ma takie same odcinki jak polskie, tyle że czołówka pomontowana jest z fragmentów odcinków, a tyłówka pomontowana jest fragmentami czołówki. Muzyka jest inna, głosy są inne. Wyprodukowała ją firma Village Production. Tworzenie muzyki do wersji angielskiej: Mark Bradley, a edytowaniem zajęli się: Tony Atkins i David Hagland. Angielską wersję dystrybutowała firma VCI ENTERTAINMENT LTD w Wielkiej Brytanii. 

    Muzyka

    Autorem ścieżki dźwiękowej do odcinków serialu jest Zenon Kowalowski. Są także odcinki, w których muzyka do serialu była produkowana przez innych kompozytorów: Adam Markiewicz (odc. 5–6), Bogumił Pasternak (odc. 3), Waldemar Kazanecki (odc. 4), Tadeusz Kański (odc. 1–2, 30). W ostatnim odcinku Reksia Reksio i Sowa występuje fragment piosenki o uspokojeniu Zdzisławy Sośnickiej


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zima 2023

Sierpień 2023r